![]()
| INVENTORY ID | 11520300000 |
| TITLE | 250 HP, 850/1150 RPM, 250 V, RELIANCE, 985-TY, USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 250 |
| SPEED | 850 |
| SPEED 2 | 1150 |
| VOLTAGE | 250 |
| MANUFACTURER | RELIANCE |
| FRAME | 985-TY |
| TYPE | T |
| WINDING | STABSHUNT |
| SHAFT | SESS |
| AMPERAGE | 830 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | NOT ON TAG |
| YEAR OF MANUFACTURE | NOT ON TAG |
| FIELD AMPERAGE | 3.4 |
| FIELD RESISTANCE | 65 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 75 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | IUH-124780-T1 |
| WEIGHT | 6,140 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 3 1/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 8" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | NA |
| BRAKE SHAFT LENGTH | NA |
| SHAFT HEIGHT | 20 1/2" |
| SHAFT LENGTH | 66" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 31" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 31" |