![]()
| INVENTORY ID | 11520200000 |
| TITLE | 5 HP, 1150/2000 RPM, 500 V, GENERAL ELECTRIC, CD259AT, SHUNT, USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 5 |
| SPEED | 1150 |
| SPEED 2 | 2000 |
| VOLTAGE | 500 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| FRAME | 259AT |
| TYPE | CD |
| WINDING | SHUNT |
| ENCLOSURE | TENV |
| SHAFT | SESS |
| AMPERAGE | 8.3 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | CE-35BC02 / DE-45BC02 |
| YEAR OF MANUFACTURE | NOT ON TAG |
| FIELD VOLTAGE | 300 / 150 |
| FIELD AMPERAGE | 1.4 / .52 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | FY8-827-FY |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 5CD164HA018A800 |
| INSULATION CLASS | F |
| POWER SUPPLY CODE | C |
| WEIGHT | 640 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 1 5/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 3 1/2" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | NA |
| BRAKE SHAFT LENGTH | NA |
| SHAFT HEIGHT | 6 1/4" |
| MOTOR LENGTH | 30 1/2" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 10" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 14" |